Zaključki Mednarodne konference AJB 2024

Zaključki Mednarodne konference AJB 2024

Zaključki Mednarodne konference Alpe Jadran Balkan - Bled 2024

 

V začetku bi se želeli resnično iskreno zahvaliti vsem, ki so ves čas verjeli, da nam bo uspelo, 5. zapovrstjo.  

Hvaležni smo, da so tako pomembni akterji, ki vplivajo tudi na delovanje naše organizacije kot celote, tokrat praznovali z nami. Uvodne besede udeležencem našega mednarodnega sporazuma so namenile: 

- ga. Vesna Marinko, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje na Ministrstvu za zdravje,

- g. Dan Juvan, generalni sekretar za socialne zadeve na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti,

- g. Borut Sever, direktor Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij 

- ga. Suzi Kvas, generalna sekretarka Socialne zbornice Slovenije.

Sledila sta dva intenzivna dneva, izjemnih plenarnih predavanj in drugih predstavitev, ki tako zelo jasno in na pravi način naslavlja teme, pomembne za področje zasvojenosti. Vsak izmed aktivnih udeležencev je dodal svoj kamenček v mozaik tega dela našega mednarodnega dogovora. 

Vti udeležencem in povratne informacije, ki smo jih prejeli, tako le še dodatna zaveza in motivacija za prihodnje delo in organizacijo podobnih dogodkov. 

Ob zaključku dveh prvih znanstveno - strokovnih dni so bili predstavljeni ZAKLJUČKI MEDNARODNE KONFERENCE ALPE JADRAN BALKAN 2024

Zadnji dan, v soboto, ko se je v dvorani zbralo preko 350 strokovnjakov in uporabnikov, so bili seveda v veliki večeri, je bila prava motivacijska in čustvena bombica, ki je prinesla eno samo sporočilo: vredno in pomembno se je truditi za ustvarjanje oz. . soustvarjanje boljšega jutra, bolj kakovostnega življenja, vsak trenutek vložen v ta namen je neštetokrat povrne. Leta abstinenca, ohranjene družine, srečni otroci, drugi uspehi. In beseda vzhičenosti in navdiha ne zmanjka in ne zmanjka. In pravi navdih vsem je bil tudi sobotni gost, prim. Darko Breitenfeld, ki je v svojem 90. letu življenja, želel vsem povedati, da je treba vztrajati, da je vredno in da se veseli, ker svoje delo predaja mlajšemu kolegi in kolegicam. 

Ob zaključku dneva so vsi prisotni prisluhnili  himni klubov zdravstvenih alkoholikov 

Če povzamemo, vsi, ki so bili z nami in mi, smo bogatejši za novo izjemno izkušnjo, za katero smo izjemno hvaležni. Naša srečanja krepijo našo strokovno moč in hkrati pomemben preventivni dejavnik pri izgorelosti strokovnjakov.  

Se vidimo na naslednji konferenci. 

            

 

 

 

Slovenci smo po pitju alkohola med vodilnimi v Evropi, letos so do 15. oktobra opiti vozniki povzročili 1190 nesreč oziroma en odstotek več kot v enakem obdobju lani. Umrlo je 13 udeležencev, kar je dva manj kot v enakem obdobju lani. 

Akcija Slovenija piha 0,0 - Izberi sebe, ne alkohola se bo začela v ponedeljek, 4.11.2024.

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v letu 2022 registrirana poraba alkohola v Sloveniji znašala 10 litrov čistega alkohola na prebivalca, kar nas uvršča med vodilne v Evropi.

Širši odnos naše družbe do pitja alkohola se odraža tudi v veliki toleranci do prisotnosti alkohola v prometu. Alkohol je eden od glavnih dejavnikov tveganja za udeležbo v prometnih nezgodah, tudi pri pešcih in kolesarjih, saj je po podatkih policije okrog 10 odstotkov vseh prometnih nesreč povezanih z vožnjo pod vplivom alkohola oziroma skoraj četrtina tistih s smrtnim izidom. Verjetnost povzročitve prometne nesreče se v primerjavi s treznim voznikom poveča za 3- do 6- krat. 

November, še posebej okoli Martinovega, je znan po pokušanju, pitju in prekomernem pitju alkohola. V akciji Slovenija piha 0,0 - Izberi sebe, ne alkohola, ki se bo začela v ponedeljek, bodo Ministrstvo za zdravje, Policija in Agencija za varnost prometa ozaveščali o pasteh prekomernega pitja alkohola. Ob tem sporočamo, da alkohol ne spada za volan, voznike pa nagovarjajo/mo, naj v času, ko ne bodo trezni, ključe vozil prepustijo drugim, ali si zagotovijo varen prevoz.

Alkohol deluje opojno, povzroča zasvojenost, škoduje zdravju in je eden glavnih dejavnikov tveganja za kronične nenalezljive bolezni. Škoda prekomernega pitja se kaže na vseh področjih našega življenja. Še posebej v cestnem prometu, ko alkohol in druge psihoaktivne snovi vplivajo na spremembo vozniških sposobnosti in slog vožnje, zato prispevajo k večjemu tveganju za nastanek prometne nesreče, opozarjajo na Ministrstvu za zdravje.

Povprečna stopnja alkoholiziranosti povzročiteljev prometnih nesreč pod vplivom alkohola letos znaša 0,67 miligramov alkohola v litru izdihanega zraka - zakonsko je za običajne voznike dovoljena stopnja alkohola 0,24 miligramov na liter. Med vzroki za nastanek prometnih nesreč s smrtnim izidom, ki so jih povzročili opiti vozniki, so neprilagojena hitrost, nepravilna smer vožnje, nepravilno prehitevanje in drugi vzroki. Največ alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč je po podatkih agencije starih od 25 do 34 let. 

V letošnjem letu je 11 mladostnikov, starih od 15 do 17 let, pod vplivom alkohola povzročilo prometno nesrečo in dve hudi telesni poškodbi. Najmlajša smrtna žrtev je bil 14-letni voznik motornega kolesa, ki je prometno nesrečo tudi povzročil, v kilogramu krvi je imel 1,47 g alkohola. Glede deleža alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč na 1000 prebivalcev zadnja leta prevladujejo vinorodna območja, torej obalno-kraška, podravska ter pomurska regija.

vir: STA.SI

 

Vse novice